Kontynuowanie tematu Strojów Ludowych Górali Żywieckich, było moim celem w obecnym roku. Temat, który zdążył ewoluować podczas wcześniejszych rozmów, tym razem przybrał formę przejrzystego kwestionariusza z przyjętą pewnością kierunku, w którym zmierzały moje badania. Etnograficzne badania stroju, które zawierają przemyślenia ludzi na temat niebanalny, bo związany z ich tożsamością. W tym momencie sprecyzuję, że strój odświętny jest, a przynajmniej był, istotnym elementem kulturotwórczego aspektu życia ludzi zanurzonych w realiach zanikającej w tej chwili tradycyjności.
Nie chcąc wyciągać wniosków bez głębszego przeanalizowania efektów moich rozmów, mogę stwierdzić jedynie, że postępująca globalizacja i głębokie ujednolicenie kultury mają wielce negatywny, a wręcz destrukcyjny wpływ na dalsze losy góralskiego światka.
Tym krótkim postem zakończę moje wstępne przemyślenia na temat stanu dzisiejszej kultury ludowej na Żywiecczyźnie. Wygodnie rozsiadając się w miękkim fotelu PolskiegoBusa i z umiarkowaną prędkością zbliżając się do punktu wyjścia mojej podróży, dam się porwać wirowi chaotycznych myśli. Pozwolę sobie na błogi stan rozluźnienia, który opuści mnie u kresu dzisiejszej drogi, ustępując konieczności zgłębienia wiedzy potrzebnej do zmierzenia się z trudnościami czwartego dnia po weekendzie.